TEKA buduje odciąg w kontenerze do ekstremalnych zastosowań

W daleką podróż do Indii wysłano niedawno kontener ze szczególną zawartością: system filtrowentylacji międzynarodowego producenta TEKA dopasowany do ekstremalnych warunków klimatycznych oraz wymiarów kontenera przeznaczonego do transportu morskiego. “Nasi specjaliści dokładnie przetestowali urządzenie skonstruowane specjalnie na wyjątkowe zamówienie. Realizacja projektu trwała zaledwie osiem tygodni po wyjaśnieniu wszystkich koniecznych parametrów. I rozpoczęła się podróż do Indii, gdzie odciąg z kontenera będzie pracował sześć miesięcy przy ciężkim spawaniu i szlifowaniu z dużą emisją zanieczyszczeń, zanim wyruszy w dalszą podróż dookoła świata – od jednego do kolejnego miejsca przeznaczenia” wyjaśnia kierownik sprzedaży TEKA Berthold Schücker.

Dotychczas jedyny taki projekt dla przemysłu ciężkiego

Kulisy powstania tego jedynego w swoim rodzaju projektu: międzynarodowe przedsiębiorstwo pracujące w obszarze serwisowania i konserwacji maszyn poszukiwało pasującego rozwiązania z zakresu techniki odpylania , które mogłoby być stosowane przy pracach remontowych maszyn przemysłu ciężkiego i zwróciło się z tym do firmy spawalniczej Lixfeld, jednego z wieloletnich partnerów TEKA. Wynik: urządzenie wraz z całym osprzętem musi zostać wbudowane w kontener, aby mogło być elastycznie transportowane z miejsca do miejsca przeznaczenia.
Dotychczas wielkogabarytowe, ważące tony, wymagające remontu komponenty były transportowane na duże odległości, a teraz będzie odwrotnie – odpowiedni sprzęt do szlifowania i spawania oraz pasujący odciąg będą dostarczane na miejsce remontu. “To zapewni oszczędność czasu, pieniędzy oraz zasobów”, wskazuje Schücker wiele zalet wynikających z projektu.

Przy planowaniu i instalacji koniecznych urządzeń w 20-stopowym kontenerze morskim producent filtrowentylacji z Münsterlandu miał nie lada zadanie, przy którym musiał uwzględnić wiele czynników. Tutaj należało zmieścić wiele technicznych rozwiązań w niewielkiej przestrzeni: po pierwsze serce systemu czyli centralne urządzenie filtrowentylacyjne typu ZPF do odciągania zanieczyszczonego powietrza z procesów spawania i szlifowania, a po drugie takie elementy jak wentylator, łapacz iskier, cyklon i szafa sterownicza usytuowane po obydwu stronach modułu filtracyjnego. Nie zapominając, że musi zostać jeszcze przestrzeń na odpowiednie orurowanie oraz dostęp do otworów rewizyjnych w celu późniejszego serwisowania i konserwacji urządzeń.

Certyfikowane dla klasy dymów spawalniczych W3 urządzenie ZPF jest wyposażone w dziewięć automatycznie oczyszczanych, filtrów patronowych typu Easy Clean plus nano o długiej żywotności (pow. robocza 112,5m²). Dzięki wydajności wentylatora 7.500 m³/h urządzenie nadaje się do odciągu i oczyszczania dużych ilości zanieczyszczonego powietrza. Wbudowany wodny łapacz iskier, wychwytuje zgrubne i rozżarzone cząstki. Jako dodatkowy środek prewencyjny zastosowano cyklon do oddzielenia ciężkich pyłów szlifierskich. Kolejne wymogi do spełnienia: sprzęt musi pracować w ciężkich warunkach w krajach tropikalnych.

To nie gotowy projekt z półki

“Definitywnie nie był do projekt, dla którego można było zastosować gotowe rozwiązanie z półki. Ale my jesteśmy znanymi specjalistami w rozwiązywaniu nietypowych zadań i jesteśmy w stanie przy współpracy z klientem przygotować na miarę szyte rozwiązanie”, opisuje Prezes Zarządu TEKA Simon Telöken. Firma Lixfeld zadowolona z wyniku projektu: “Realizacja i wdrożenie tego nietypowego projektu były zorientowane na osiągnięcie celu i przebiegły profesjonalnie – dokładnie tak, jak już od wielu lat jesteśmy przyzwyczajeni od naszego partnera w zakresie tematyki odpylania”, podsumował Prezes Zarządu firmy Lixfeld Dr. Gert Bültermann.