1 kwietnia 1995 r. Erwin Telöken i Jürgen Kemper rejestrując firmę TK, obecnie znaną jako TEKA Absaug- und Entsorgungstechnologie, położyli kamień węgielny dla swojego przedsiębiorstwa, które dzisiaj sprzedaje systemy filtrowentylacyjne na całym świecie. Wszystko zaczęło się od małego, szarego pudełka, w którym ukryty był duży potencjał. Początkowo jako firma dwuosobowa, partnerzy opracowali i zbudowali swoje pierwsze urządzenie odciągowe dla techniki stomatologicznej i laboratoryjnej. Zaledwie rok po założeniu firma przeniosła się do Velen, gdzie do dziś znajduje się główna siedziba zakorzenionego w regionie rodzinnego przedsiębiorstwa. Firma bardzo szybko wypracowała sobie pozycję zarówno na rynku niemieckim, jak i na arenie międzynarodowej. Dzisiaj producent urządzeń odciągowych ze 150-osobową załogą na całym świecie oferuje szerokie spektrum, od mobilnych i stacjonarnych urządzeń, poprzez rozwiązania przestrzenne do filtrowentylacji hali do kompleksowych rozwiązań systemowych dla sektorów takich jak przemysł samochodowy, metalowy i elektryczny. Na terenie kraju i międzynarodowo TEKA posiada gęstą sieć dystrybucyjną oraz oddziały sprzedaży w Europie, USA, Ameryce Północnej i Azji.
TEKA jest postrzegana w branży jako firma, która intensywnie zajmuje się potrzebami partnerów handlowych i klientów końcowych i w ten sposób rozwiązuje ich problemy. „Od samego początku staramy się oferować rozwiązania, które są dostosowane do indywidualnej sytuacji zakładowej danego przedsiębiorstwa i które nadają się do codziennego użytku. Rozwiązania, które po prostu działają i na które stać także średnie przedsiębiorstwa”, opisuje Erwin Telöken niektóre z zasad firmy. Osobiste doradztwo również w erze cyfrowej jest bardzo ważne. Kluczową rolę odgrywa tu własne centrum komunikacyjne, posiadające sale szkoleniowe oraz powierzchnię wystawienniczą (ok. 1.000 m²), gdzie rocznie odbywa się ponad 100 szkoleń i projektów doskonalenia zawodowego dla klientów.
Z ręką na pulsie
Przedsiębiorstwo wciąż wyznacza nowe trendy w technice filtrowentylacyjnej, które znajdują swoje miejsce w branżach i stają się standardem rynkowym. Przykład: FILTERCUBE, to jeden z najpopularniejszych systemów filtrujących firmy TEKA, który w kręgach branżowych uznawany jest jako “Allrounder” dla filtracji dymów i pyłów oraz po powtórnym wprowadzeniu na rynek jest jeszcze bardziej wydajny i energooszczędny.
Przestrzeganie norm prawnych, które chronią spawaczy i szlifierzy przed szkodliwą emisją bezpośrednio w miejscu pracy miało zawsze ogromne znaczenie. W związku ze zwiększonymi wymogami prawnymi dotyczącymi wysokiej jakości powietrza, firma wprowadziła niedawno na rynek serię Vac, kompaktowe i wydajne rozwiązanie do odciągu z uchwytów spawalniczych. Seria ta spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony użytkowników. Ponadto systemy filtrowentylacji przestrzennej takie jak AIRTECH przyczyniają się do czystszego powietrza w halach produkcyjnych i lepszej ochrony zdrowia wszystkich osób pracujących na produkcji.
„Nowoczesne oczyszczanie powietrza to nie tylko systemy odpylające, ale także ciągły monitoring jakości powietrza.” „Dzięki naszej innowacyjnej strategii jesteśmy pionierem w dziedzinie Przemysł 4.0, co udowodniliśmy w przypadku systemu Airtracker służącego do cyfrowego monitorowania powietrza.
Nowa siedziba firmy
Zapotrzebowanie na technologię filtrowentylacyjną „made in Münsterland” jest nieprzerwane i wymaga strategicznej reorientacji, którą aktywnie wspiera również Simon Telöken, od kilku lat członek zarządu drugiej generacji. W związku z tym, w roku jubileuszowym ma nastąpić kolejny duży krok w historii firmy: połączenie wszystkich części przedsiębiorstwa na terenie o powierzchni produkcyjno-magazynowo-biurowej 12000 m² w Coesfeld.